Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Jautā mums: +371 67225555
0
Jūsu favorītu sarakstā nav pievienots neviens objekts
Jūsu favorītu saraksts 0 objekti -/s

/mēn.

Godinot grāmatu izdevēja, grāmatu apgāda “Grāmatu Draugs” dibinātāja Helmāra Rudzīša 120 dzimšanas dienu Ausekļa ielas 14 Bibliotēkā, pateicoties SIA “VESTABALT” īpašniekam Aldim Plaudim ir izveidota unikāla “Grāmatu Draugs” grāmatu kolekcija, kas turpmāk būs pieejama Ausekļa ielas 14 iedzīvotājiem un viesiem.

1926. gadā Helmārs Rudzītis Rīgā nodibināja apgādu “Grāmatu Draugs”, kas strauji un nozīmīgi izmainīja grāmatniecības procesu un grāmatu tirgu neatkarīgās Latvijas sākuma gados. Pārmaiņas, ko veica Rudzītis, ne vien skāra izdotās literatūras – kā daiļliteratūras, tā arī izzinošās – saturu un kvalitāti, bet arī padarīja latviešu grāmatu pieejamu plašai sabiedrībai. Svarīgākais jaunievedums šai ziņā bija “Lata grāmata”, kas deva iespēju arī mazturīgajai tautas daļai iegādāties grāmatas, līdz ar ko izglītoties un paplašināt zināšanu apvāršņus. Izdoto grāmatu skaits līdz Otrajam pasaules karam un padomju okupācijai lēšams ap 2500.

Ausekļa ielas 14 Bibliotēkas grāmatu kolekcijā ir atrodama pati pirmā “Grāmatu Draugs” izdotā grāmata “Idiots” (Bernhards Kellermanis), ko tālajā 1926. gada sākumā, tikai 5000 eksemplāros izdeva Helmāra Rudzīša izveidotais grāmatu apgāds. Ausekļa 14 Bibliotēkā ir atrodama arī otrā “Grāmatu Draugs” izdotā grāmata Kloda Farēra romāns “Cilvēks, kas nokāva”, ko pēc pavisam īsa laika vajadzēja izdot jau 18 000 eksemplāros. Tālāk “Grāmatu Draugs” izdeva arī latviešu rakstnieka Pāvila Rozīša oriģināldarbu “Divas Sejas”, kam tikai dodot priekšroku latviešu rakstniekam jau sekoja arī Dostojevska “Noziegums un Sods”, Jēkabsona noveļu krājums “Sievietes”, Žana Kristofa sējumi un neskaitāmas citas grāmatas nākošo desmitu gadu laikā. Vēl tagad varam pateikties Helmāram Rudzītim, ka tālajā 1926. gadā pateicoties tieši Viņam daudziem un daudziem latviešiem caur ‘’Grāmatu Draugs’’ izdotajām grāmatām pavērās literatūras apvāršņi un grāmatas kļuva pieejamas ikkatram.

Helmāra Rudzīša dzīve ir stāsts par to, kā latviešu uzņēmējs savai tautai visdramatiskākajā gadsimtā spējis strādāt un dzīvot, garīgi ceļot savas tautas visdārgākās vērtības un materiāli atbalstot to radītājus. 

Cieņā,

Jūsu SIA “Vestabalt”

Atpakaļ
Iepriekšējais raksts

Atvērtās durvju dienas Mežaparka Loftos!

Nākamais raksts

SIA “Vestabalt” prezentē investīciju objektu Rīgas centra perspektīvajā Miera ielā!